Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Życie i twórczość J. Conrada tematem ostatniego wykładu w ramach Akademii Literackiej

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Życie i twórczość J. Conrada tematem ostatniego wykładu w ramach Akademii Literackiej

Życie i twórczość J. Conrada tematem ostatniego wykładu w ramach Akademii Literackiej

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania biblioteki powiatowej włączyła się w ogólnopolskie obchody Roku Conrada zapraszając mieszkańców na wykład poświęcony życiu i twórczości Josepha Conrada-Korzeniowskiego.
Prelekcję przeprowadziła prof. dr hab. Barbara Sienkiewicz – profesor zwyczajny w Zakładzie Antropologii Literatury i jego kierownik, która jest zarazem wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prowadzi zajęcia z historii literatury polskiej po roku 1918.
Podczas wykładu uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bliżej tego wybitnego pisarza polskiego pochodzenia, który w świadomości znacznej części odbiorców za granicą odbierany jest jako pisarz angielski. Conrad pisał po angielsku i wywarł ogromny wpływ na kulturę anglosaską, jednocześnie uważał się za Polaka i wspierał polskie dążenia niepodległościowe.
Profesor Sienkiewicz prezentując twórczość Conrada odniosła się do m.in. wpływu jego doświadczeń ze służby w francuskiej i brytyjskiej marynarce handlowej na tematy podejmowane w powieściach. Istotne w jego twórczości były motywy wierności, zdrady, obowiązku i honoru.
Bardzo dokładanie omówiła dwa najbardziej znane w Polsce “Lorda Jima” oraz “Jądro ciemności”. Zwracała szczególną uwagę wybory moralne i losy głównych bohaterów tych utworów, ich wewnętrzne dramaty i rozterki.
W wykładzie uczestniczyły m.in. uczennice Niepublicznego liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie z nauczycielką Heleną Wojtysiak. Po spotkaniu była także możliwość podyskutowania z wykładowczynią na temat twórczości pisarza.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu “Biblioteczna Akademia Rozmaitości” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Partnerstwo dla książki”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast