Wykłady o regionie wielkopolskim Aleksandry Warczyńskiej
PIĘKNE MIEJSCA NA WAKACYJNY ODPOCZYNEK
W ramach cyklu „Lipcowe czwartki z regionem” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego odbyły się dwa wykłady popularyzujące walory turystyczne Wielkopolski.
Wykłady prowadziła Aleksandra Warczyńska, specjalista ds. informacji turystycznej i regionalnej w Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Współautorka strony krajoznawczej regionwielkopolska.pl, organizatorka ponad stu autorskich wycieczek po Wielkopolsce w ramach cyklu: „Wielkopolska bez tajemnic” oraz licznych warsztatów o tematyce turystyczno-krajoznawczej. Autorka i opiekunka serii gier terenowych „Wielkopolskie Questy” oraz autorka bloga wielkopolskaciekawie.pl.
Pierwszy wykład „Wielkopolska – cudze chwalicie swego nie znacie”, okrywał piękno naszej małej ojczyzny. Często wyjeżdżamy na wakacje, szukając atrakcyjnych, ciekawych miejsc w odległych zakątkach Polski. Tymczasem mieszkamy w regionie, który ma wiele atrakcji turystycznych. To właśnie w Wielkopolsce mamy miejsca i historie, o których mówimy pierwsze, najstarsze, największe, jedyne, unikalne.
Drugi wykład dotyczył questingu „Historia, ludzie, miejsca – questowanie”. Promował nową formę turystyki, która zyskuje coraz większą popularność. Questing to połączenie gry miejskiej i popularnych podchodów. Jest to atrakcyjna forma popularyzacji walorów turystycznych i promocji regionu.
Czwartkowe spotkanie było także okazją do promocji najnowszego questu, wydanego przez pleszewską bibliotekę. Quest „Rowerowa wyprawa w przeszłość Pleszewa i okolic” pozwala na poznanie ciekawostek historyczno-przyrodniczych znajdujących się wzdłuż 28 kilometrowej trasy Pleszew – Kowalew – Fabianów – Lutynia – Suchorzew – Pleszew.
Wszystkie wymienione wydarzenia odbyły się w ramach projektu “Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Partnerstwo dla książki”.

Projekt “Biblioteczne podróże w czasie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Partnerstwo dla książki”.