.
„Budownictwo ludowe na terenie powiatu pleszewskiego” – to temat wykładu, który zaprezentował podczas spotkania w pleszewskiej bibliotece Stanisław Małyszko – etnograf, historyk, archiwista, autor licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz kilkunastu książek.
Z uwagi na ograniczenia związane ze stanem epidemii spotkanie odbyło się bez udziału publiczności – transmitowane zostało w mediach społecznościowych pleszewskiej biblioteki, a jego zapis jest dostępny na fanpage biblioteki.
Teren obecnego powiatu pleszewskiego jest bardzo ciekawy jeśli chodzi o budownictwo ludowe między innymi z uwagi na fakt, że podzielony był dawniej na dwa zabory – pruski i rosyjski.
Budownictwo ludowe na terenie powiatu pleszewskiego – to przede wszystkim konstrukcje drewniane. Materiałami budowlanymi były także glina, kamień czy ruda darniowa. Podczas wykładu S. Małyszko zaprezentował charakterystyczne cechy technik, w jakich wznoszono drewniane konstrukcje: szkieletową, sumitkowo – łątkową i zrębową.
Bogata prezentacja zdjęć, które zostały szczegółowo omówione, zawierała przykłady domów, stodół, obór jak i wiatraków, które znajdowały się lub nadal znajdują we wsiach leżących na terenie ziemi pleszewskiej.
Na zakończenie zdalnego spotkania jego uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań prowadzącemu wykład, które dotyczyły m.in. stanu cmentarzy ewangelickich na terenie gminy Gizałki.
Wykład „Budownictwo ludowe na terenie powiatu pleszewskiego” zorganizowano w ramach realizacji projektu „Biblioteczne podróże w czasie”, na który pleszewska biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Promocja Czytelnictwa”.


Projekt “Biblioteczne podróże w czasie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w ramach programu “Promocja czytelnictwa”.