Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

„Budownictwo ludowe na terenie powiatu pleszewskiego” – to temat wykładu, który zaprezentował podczas spotkania w pleszewskiej bibliotece Stanisław Małyszko – etnograf, historyk, archiwista, autor licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz  kilkunastu książek.

 

Z uwagi na ograniczenia  związane ze stanem epidemii spotkanie odbyło się bez udziału publiczności – transmitowane zostało w mediach społecznościowych pleszewskiej biblioteki, a jego zapis jest dostępny na fanpage  biblioteki.

 

Teren obecnego powiatu pleszewskiego jest bardzo ciekawy jeśli chodzi o budownictwo ludowe  między innymi z uwagi na fakt, że podzielony był dawniej na dwa  zabory – pruski i rosyjski.

 

Budownictwo ludowe na terenie powiatu pleszewskiego – to przede wszystkim konstrukcje drewniane. Materiałami budowlanymi były także glina, kamień czy ruda darniowa. Podczas wykładu S. Małyszko zaprezentował charakterystyczne cechy technik, w jakich  wznoszono drewniane konstrukcje: szkieletową, sumitkowo – łątkową i zrębową.

 

Bogata  prezentacja zdjęć, które zostały szczegółowo omówione, zawierała przykłady  domów, stodół, obór jak i wiatraków, które znajdowały się lub nadal znajdują we wsiach leżących na terenie ziemi pleszewskiej.

 

Na zakończenie zdalnego spotkania jego uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań prowadzącemu wykład,  które dotyczyły m.in. stanu cmentarzy ewangelickich na terenie gminy Gizałki.

 

Wykład „Budownictwo ludowe na terenie powiatu pleszewskiego”  zorganizowano w ramach realizacji projektu „Biblioteczne podróże w czasie”,  na który pleszewska biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Promocja Czytelnictwa”.

 

 

 

 

 

obrazek przedstawia drewniane domy pokryte strzechą ze wsi Polskie Olędry oraz zdjęcie prowadzącego wykład pana Stanisława Małyszko

Projekt  “Biblioteczne podróże w czasie”   dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat  ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych  w ramach programu  “Promocja czytelnictwa”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast