Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Rodzice już wiedzą, jak sprawić, by dziecko pokochało książki!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Rodzice już wiedzą, jak sprawić, by dziecko pokochało książki!

Rodzice już wiedzą, jak sprawić, by dziecko pokochało książki!

Czytanie książek jest ważne dla rozwoju dzieci. Nie zawsze jednak mają one ochotę na słuchanie. Małgorzata Swędrowska – gość pleszewskiej biblioteki, opowiedziała jak czytać, by zarówno dziecko jak i dorosły czerpali z czytania jak najwięcej radości.

 

Małgorzata Swędrowska jest pedagogiem, mamą i miłośniczką książek. Stworzyła ona koncepcję czytania wrażeniowego, czyli odkrywania tekstu w kilku wymiarach.

 

Zatem jak czytać? Prelegentka wysnuła trochę przewrotną koncepcję, że podczas czytania należy skupić się na sobie – na swoich odczuciach i na swojej radości z czytania. Kiedy my, dorośli, oddajemy swój czas dzieciom i czerpiemy przyjemność z czytania, dzieci chętniej będą nas słuchać. Dlatego też warto czytać dzieciom te książki, które nam się podobają. Co ważne, nie wolno czytać dzieciom „w międzyczasie”, między gotowaniem a sprzątaniem. Czas czytania powinien być czasem bliskości i całkowitego zatracenia się w chwili.

 

Ważny jest także sposób czytania. Bo czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Dziecko nie może być biernym słuchaczem.  Powinno ono uczestniczyć w czytaniu poprzez dopowiadanie wyrazów, pokazywanie emocji, naśladowanie literackich bohaterów i czytanie ilustracji. Takie czytanie sprawia, że nie jest ono nudną czynnością, lecz przygodą pełną słów, dźwięków, ruchów, kolorów i kształtów. Małgorzata Swędrowska zdradziła nam kilka sprawdzonych zabaw z książką. Zaprosiła nas do wspólnego czytania picturebooków i wierszy pokazując w sposób praktyczny, na czym polega czytanie wrażeniowe.

 

Prelegentka podkreślała także, że książki są lustrem, w których dziecko może się przejrzeć – może zobaczyć emocje, sytuacje, zajrzeć w głąb siebie. Książka jest cudownym przyczynkiem do rozmowy i poznania dziecka lepiej.

 

Projekt “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

 

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast