Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Spotkanie ze Stanisławem Janickim

Spotkanie ze Stanisławem Janickim

Pierwszym gościem pleszewskiej biblioteki w ramach cyklu Akademia Filmowa był Stanisław Janicki – pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy. Od 1967 do 1999 roku prowadził w Telewizji Polskiej kultowy cykl filmowy „W starym kinie”, gdzie jego znakiem rozpoznawczym były: charakterystyczny głos, wspaniała erudycja i ciemne okulary.

 

Spotkanie rozpoczęło się od wspomnień –  w jaki sposób Pan Stanisław trafił do telewizji i jakie były początki powstawania programu  „W starym kinie”. Rozmawiano także o serialu dokumentalnym „Jak cudowne są wspomnienia”, który wyreżyserował w 1977 roku. Zmontowany został  z  46 polskich filmów przedwojennych i wzbogacony o piosenki i reklamy  z okresu międzywojennego, co miało na celu  przybliżyć atmosferę tamtych lat.

 

Podczas prezentacji fragmentów trzeciego odcinka zatytułowanego „Zwariowane abecadło” Stanisław Janicki opowiadał o aktorach, gwiazdach przedwojennego kina: Mieczysławie  Ćwiklińskiej, Eugeniusz Bodo czy  Adolfie  Dymszy.

 

Stanisław Janicki – jak sam o sobie mówi – jest gawędziarzem – czego miały przyjemność doświadczyć osoby zgromadzone w czwartkowe popołudnie  w pleszewskiej bibliotece. Po spotkani można było zakupić książki gościa, w tym tytuł  „Odeon. Felietony filmowe” i zdobyć autograf. Była także okazja do indywidualnych rozmów z krytykiem filmowym oraz wspólnych zdjęć.

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”  dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu  “Partnerstwo dla książki”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast