Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Szkolenie „Jak sprawić, aby młodzież pojawiła się w bibliotece i zagościła w niej na stałe”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Szkolenie „Jak sprawić, aby młodzież pojawiła się w bibliotece i zagościła w niej na stałe”

Szkolenie „Jak sprawić, aby młodzież pojawiła się w bibliotece i zagościła w niej na stałe”

To już drugie szkolenie dla bibliotekarzy  w tym roku, które poświęcone zostało młodzieży, a konkretnie badaniu ich potrzeb i tworzeniu dla nich oferty oraz przestrzeni w bibliotekach.

 

Warsztaty poprowadziła Agata Warywoda – trenerka, bibliotekarka, współtwórczyni bloga Present Simple – prosto o komunikacji i promocji, członkini sieci liderskiej dla bibliotekarzy Labib.

 

Prowadząca szkolenie podzieliła się swoimi doświadczeniami i praktykami na “przyciągnie” i zachęcanie młodzieży do korzystania z biblioteki,  które zdobyła m.in.  pracując z młodymi ludźmi w bibliotece publicznej w Jaśle.

 

Na szkoleniu próbowano odpowiedzieć na pytanie – jak stworzyć taką ofertę w bibliotece, aby młodzież nie tylko przyszła ale i pozostała w niej na dłużej.  Odpowiedź jest w zasadzie jedna – należy  pytać o ich potrzeby, rozmawiać o ich zainteresowaniach czy ulubionych sposobach spędzania czasu.  Trenerka przedstawiła wiele narzędzi i metod przydatnych w badaniu potrzeb młodzieży oraz narzędzi ułatwiających  pracę z nastolatkami  tj. pytanie o cud czy drabinka interwencji.

 

Oprócz wielu ćwiczeń,  których celem było poznanie metod ułatwiających nawiązanie relacji z młodzieżą, inspirowanie ich do działań kulturalnych czy integracja, uczestnicy szkolenia zaprojektowali konkretne wydarzenia adresowane do młodych ludzi.

 

Szkolenie „Jak sprawić, aby młodzież pojawiła się w bibliotece i zagościła w niej na stałe” zorganizowano w ramach realizacji projektu szkoleniowego „Nowe kompetencje – nowe możliwości”, który dotrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”.

Projekt “Nowe kompetencje – nowe możliwości”  dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu  “Partnerstwo dla książki”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast