Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Narzędzia internetowe przydatne w pracy bibliotekarzy – relacja z szkolenia

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Narzędzia internetowe przydatne w pracy bibliotekarzy – relacja z szkolenia

Narzędzia internetowe przydatne w pracy bibliotekarzy – relacja z szkolenia

27 września 2019r. pracownicy bibliotek publicznych z powiatu pleszewskiego uczestniczyli w szkoleniu pt. „Internetowe narzędzia przydatne w pracy bibliotekarza,  zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie w ramach pełnienia przez nią zadań biblioteki powiatowej.

Szkolenie prowadziła Agata Warywoda, bibliotekarka, edukatorka, członkini sieci dla bibliotekarzy LABIB, współautorka bloga „Present Simple – prosto o narzędziach komunikacji i promocji” – www.presentsimple.pl.

 

Podczas spotkania omawiano narzędzia dostępne online, które mogą być wykorzystywane w kreatywnej  pracy bibliotekarza – zarówno do tworzenia materiałów promocyjnych biblioteki jak i prowadzenia ciekawych zajęć z  czytelnikami.

Na warsztatach  poznano programy umożliwiające m.in. pozyskiwanie zdjęć do legalnego  użytku w programie Pexels,  obróbkę zdjęć i tworzenie kolaży  w Pixlr Express i  Foto Jet, tworzenie wyjątkowych napisów  w serwisie Polona Typo. Uczestniczy tworzyli  „chmurę słów”  w programie Tagxedo, szybkie  grafiki z hasłami  w Pablo czy krótkie prezentacje  w  aplikacji  Canva www.canva.com

 

Omawiano także zalety pracy w chmurze, zapoznawano się m.in.  z funkcjami Kalendarza Google, uczono się współdzielenia dokumentów oraz tworzenia ankiet online.

W drugiej części spotkania trenerka wskazała kilkanaście źródeł, gdzie można znaleźć inspiracje do działań kulturalno-edukacyjnych oraz pobrać scenariusze zajęć, które uatrakcyjnią ofertę biblioteki.

 

Warsztaty „Internetowe narzędzia w pracy bibliotekarza” zorganizowano w ramach projektu szkoleniowego pt. „Nowe kompetencje – nowe możliwości”, na który  pleszewska biblioteka otrzymała dotację  z  programu „Partnerstwo dla książki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt “Nowe kompetencje – nowe możliwości”  dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu  “Partnerstwo dla książki”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast