Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem

Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego 15 listopada odbyło się spotkanie “POLSKA POWIEŚĆ KRYMINALNA OD PRL DO WSPÓŁCZESNOŚCI”.

 

Gościem biblioteki był Ryszard Ćwirlej – autor powieści kryminalnym, których akcja toczy się w latach osiemdziesiątych XX w. w Poznaniu i innych miejscowościach w Wielkopolsce.

 

Ryszard Ćwirlej przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – “kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści “Ręczna robota” napisał 75-cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki.

 

Na spotkaniu pisarz przybliżył czytelnikom historię literatury kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności oraz pokazał jak zmieniała się powieść kryminalna na przestrzeni lat. W latach 1968-1989 ukazywała się seria opowiadań kryminalnych “Ewa wzywa 07”. Jej duża popularność przyczyniła się do stworzenia komiksów, których bohaterem był kapitan Żbik. Niestety przez dłuższy czas kryminał był traktowany jako literatura gorszego gatunku. Wszystko zaczęło zmieniać się pod koniec lat 90-tych XX wieku. Obecnie w księgarniach przybywa świetnych książek kryminalnych a miłośnicy tego gatunku spotykają się na festiwalach kryminałów.

 

Na zakończenie spotkania pisarz zdradził tytuł swojej nowej powieści, której premiera jest planowana na styczeń 2018 rok.

 

Spotkanie było ostatnim wydarzeniem w ramach projektu “Bezpieczeństwo na celowniku” finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Pleszew 2017.

Spotkanie zorganizowane było w ramach projektu “Bezpieczeństwo na celowniku”” z Budżetu Obywatelskiego Pleszew 2017.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast