Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Spotkanie z Jaśkiem Melą

Spotkanie z Jaśkiem Melą

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego w środę 7 czerwca odbyło się spotkanie z Jaśkiem Melą, podróżnikiem i prezesem fundacji “Poza horyzonty”.

 

W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi. W wyniku porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę. W 2004 roku razem z Markiem Kamińskim zdobył oba Bieguny Polarne – najpierw Biegun Północny, a później także Biegun Południowy. Jest pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej.

 

Na spotkanie przybyli zarówno młodzi jak i starsi mieszkańcy powiatu pleszewskiego i powiatów ościennych. Jasiek Mela opowiadał o swoim trudnym życiu, o wszystkich wzlotach i upadkach. Podkreślał, że wg niego wszystko jest po coś i z każdego nawet najtrudniejsze doświadczenia należy wyciągnął wnioski na przyszłość.
Dla niego najważniejszy jest człowiek i wierzy, że w każdym można odnaleźć cząstkę siebie. Opowiadał o wspaniałych ludziach, którzy pomogli mu w życiu i są dla niego inspiracją.

 

Podróżnik na swoim przykładzie pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych, a jedynym ograniczeniem człowieka jest jego umysł. Trzeba stawiać sobie cele i dążyć do ich realizacji. Swoją historię wzbogacił pięknym zdjęciami ze swych podróży i obozów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych, których jest organizatorem.

 

Pod koniec spotkania przyszedł czas na pytania, a było ich naprawdę wiele. Pytano go m. in. o plusy i minusy popularności, o kolejne podróże, o działalność fundacji “Poza Horyzonty”. Po spotkaniu była możliwość zakupu książki Jaśka Meli, zdobycie autografu i wspólnego zdjęcia. (M.J.)

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu “Biblioteczna Akademia Rozmaitości” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Partnerstwo dla książki”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast