Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

26 kwietnia 2019r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania biblioteki powiatowej dla powiatu pleszewskiego zaprosiła czytelników na spotkanie z  literaturoznawcą, wykładowcą akademickim, tłumaczem, pisarzem Michałem Rusinkiem.

Rusinek był wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej, obecnie jest prezesem Fundacji jej imienia, która zajmuje się spuścizną literacką Noblistki oraz działalnością popularyzacyjną i edukacyjną w zakresie propagowania kultury, w tym czytelnictwa w Polsce i za granicą.

Podczas spotkania w pleszewskiej bibliotece przytoczył wiele anegdot związanych z wieloletnią współpracą z Szymborską. Łączyło  ich m.in. podobne poczucie humoru i zamiłowanie do pisania limeryków.

Wizyta pisarza w Pleszewie była także okazją do rozmowy na temat książek autora – „Pypci na języku” oraz wydanego przed kilkoma dniami zbioru felietonów  „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki”. W książce tej przyjrzał się językowi różnorodnych  poradników, które uczą Polaków jak sprzedawać, tatuować czy podrywać,  i z właściwym sobie  humorem i dystansem skomentował zawarte w nich wskazówki.

Publiczność pytała m.in. o limeryki zarówno jego  autorstwa jak i Wisławy Szymborskiej. Pisarz zaprezentował kilka utworów  własnych jak i poetki m.in.  limeryk „Jawnogrzesznica z miasta Kłaj”, które rozbawiły publiczność zgromadzoną w pleszewskiej bibliotece.

Tradycyjnie, na zakończenie spotkania  czytelnicy mieli okazję porozmawiać z profesorem,  zrobić wspólne zdjęcie i zdobyć autograf.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem odbyło się w cyklu Akademia Pięknego Słowa, będącego elementem projektu czytelniczego pleszewskiej biblioteki  – „Bibliotecznej Akademii Rozmaitości”, który otrzymał dofinansowanie w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”  dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu  “Partnerstwo dla książki”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast