Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Quest “Śladami pleszewskiego 70 Pułku Piechoty”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Quest “Śladami pleszewskiego 70 Pułku Piechoty”

Quest “Śladami pleszewskiego 70 Pułku Piechoty”

W ramach realizacji projektu “Biblioteka przewodnikiem po historii” pleszewska biblioteka opracowała i wydała drugi już quest związany z historią Pleszewa.

 

Quest jest rodzajem gry terenowej , polegającej na stworzeniu nieoznakowanego szlaku, którym wędruje się, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w wierszowanym tekście. Na końcu szlaku umieszczona jest pieczątka, której stempel na ulotce potwierdza przejście trasy i ukończenie gry.
Celem zabawy jest zwrócenie uwagi na pozornie zwyczajne miejsca i historie związane z daną miejscowością, ale dzięki atrakcyjnemu przedstawieniu tych elementów w postaci zagadek czy wskazówek, zwraca się uwagę na wyjątkowość tych miejsc.

 

Prace nad tworzeniem ulotki rozpoczęły się pod koniec maja, od zorganizowania warsztatów tworzenia Questu, które prowadziła instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i centrum Animacji Kultury w Poznaniu – Aleksandra Warczyńska. Jest ona autorką wielu questów w Wielkopolsce oraz propagatorką idei questingu. W zajęciach udział wzięła 15 osobowa grupa młodzieży, w tym także harcerze.

 

Podczas pierwszych zajęć uczestnicy poznali zasady układania questu i elementy ulotki questowej. Następnie wzięli udział w prelekcji dyrektora Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Adama Staszaka na temat historii Pleszewa i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w dziejach miasta. Zajęcia odbyły się w terenie, gdzie wykład połączono ze zwiedzaniem Pleszewa.
Podczas pierwszych zajęć wybrano także temat questu. Z uwagi na duże znaczenie 70 Pułku Piechoty, stacjonującego w okresie międzywojennym na terenie Pleszewa w życiu miasta oraz wielu ciekawych informacji dotyczących życia żołnierzy, ich udziału w walkach w II wojnie światowej, postanowiono, że quest będzie dotyczył właśnie pleszewskiego pułku.

 

Dlatego też drugie zajęcia warsztatowe rozpoczęto od przybliżenia historii powstania Pułku, codziennego życia żołnierzy w koszarach. Podczas wykładu przypomniano także o znaczącym udziale żołnierzy pleszewskiego pułku w bitwach obronne podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.
Następna część zajęć odbyła się w terenie, gdzie młodzież wytyczała szlak wędrówki w oparciu o miejsca związane z życiem Pułku oraz miejsca gdzie w Pleszewie upamiętnia się historię żołnierzy 70PP. Podczas warsztatów powstały także szkice wierszowanych zagadek i wskazówek.

 

Przez kolejne tygodnie trwały prace nad tworzeniem wierszowanego tekstu, a po tym nastąpił etap testowania, czyli sprawdzania wskazówek zawartych w ulotce, co jest również bardzo ważnym elementem przygotowywania gry.
Opracowaniem graficznym zajęła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a ulotka wydano w serii “Wielkopolskie questy”.

 

Ulotkę Questowi można otrzymać w bibliotece publicznej przy ul. Słowackiego 19 a oraz filiach bibliotecznych a także można ją pobrać ze strony internetowej biblioteki.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu “Biblioteka przewodnikiem po historii” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Promocja czytelnictwa”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast