Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Hasło tegorocznego wydarzenia  w ramach akcji Noc Bibliotek  brzmiało “Wchodzimy w buty bohaterów literackich”.

 

Tematem przewodnim była empatia wobec osób Innych, głównie osób z niepełnosprawnością. Spotkanie było skierowane do młodzieży w wieku od 10 do 14 lat i miało charakter warsztatów design thinking – myślenia projektowego.

 

Młodzież miała okazję wczuć się w położenie rówieśników z niepełnosprawnością wykonując różnorodne zadania, m.in. spacer w okularach imitujących wady wzroku, rozpoznawanie przedmiotów z zawiązanymi oczami, obejrzenie fragmentu filmu z audiodeskrypcją, rozmowa ze słuchawkami wygłuszającymi otoczenie, naukę kilku podstawowych zwrotów w polskim języku migowym.

 

Następnie młodzież poznała 4 bohaterów książek dla dzieci i młodzieży z różnymi problemami: Ally (dysleksja), Maję (niepełnosprawność ruchowa), Gabrysię (wada wzroku) i Augustę (rozszczep podniebienia). W kilkuosobowych grupach uczestnicy warsztatów analizowali informacje o danej  osobie  wykonując moodboard i zapisując jej potrzeby, by pod koniec Nocy przedstawić koleżankom i kolegom pomysły na to, by ich bohater czuł się dobrze w pleszewskiej bibliotece.

 

Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością wymyślając różnorodne pomysły i tworząc ich projekty. Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Czerwiec z Empatią” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. (P. M.)

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast