Narodowe Czytanie 2017 z Tomaszem Bednarkiem

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Narodowe Czytanie 2017 z Tomaszem Bednarkiem

Narodowe Czytanie 2017 z Tomaszem Bednarkiem

Po raz kolejny pleszewska biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczna lektura zwyciężyła podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z “Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, “Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i “Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Dla zebranej publiczności dramat interpretował Tomasz Bednarek, aktor pochodzący z Pleszewa, znany m.in. z serialu “Klan”. Dwie finałowe sceny odczytał wspólnie z Miłoszem Majchrzakiem, studentem szkoły teatralnej. Uczestnicy Narodowego Czytania, którzy przybyli do biblioteki z własnym egzemplarzem “Wesela” mogli ostemplować je pamiątkową pieczęcią.

W drugiej części spotkania Tomasz Bednarek, opowiedział o swoim początkach w zawodzie aktora. Już jako uczeń Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie wspólnie z kolegami założył teatr amatorski. W trzeciej klasie liceum podjął decyzje o przystąpieniu do egzaminów do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Debiutował w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni. Od 1997 roku występuje w serialu “Klan”. Na swoim koncie ma też inne role telewizyjne, m.in. w serialach: “Dom”, “Radio Romans”, “Sława i chwała”, “Na Wspólnej”, jak i filmowe: “Łowcy skór”, “Spona”, “Serce gór”.

Wielką pasją Tomasza Bednarka jest dubbing. Swoim głosem stworzył m.in. takie postacie jak Ciastek (“Shrek”), Elmo (“Świat Elmo”), Mort (“Madagaskar”, “Pingwiny z Madagaskaru”), czy Tabaluga (“Tabaluga”). Od grudnia 2013 tworzy i prowadzi muzyczno-kulturalny program “Projekt Kultura” w Radiu Plus.

W czasie spotkania nie zabrakło pytań ze strony publiczności, która pytała aktora m.in. o jego początki z dubbingiem, kto jest jego zawodowym mentorem i jak wygląda praca na planie serialu “Klan”.
Po spotkaniu był czas na zdobycie autografu i wspólnego zdjęcia.