Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Kwietniowy Biblioteczny Salonik Kulturalny

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Kwietniowy Biblioteczny Salonik Kulturalny

Kwietniowy Biblioteczny Salonik Kulturalny

W środę 5 kwietnia w ramach Bibliotecznego Saloniku Kulturalnego odbył się wykład Macieje Brzezińskiego historyka, autora bloga “Poznańskie historie” pt. “Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych”.

 

W tradycji polskiej zakorzeniło się wiele zwyczajów wielkanocnych. Do najpopularniejszych z nich należy święcenie pokarmu, śniadanie wielkanocne przy wspólnym stole z rodziną czy śmigus dyngus. Niektóre z tradycji są już zupełnie zapomniane, inne wciąż kultywowane z pokolenia na pokolenie. Prowadzący opowiedział min. o zapomnianym zwyczaju “wieszania” Judasza, paleniu (zakopywaniu) żuru, kąpieli o wschodzie słońca w Wielki Piątek.

 

M. Brzeziński przedstawił również ciekawostki związane z datą Święta Wielkiej Nocy. Jest to uroczystość ruchoma, powiązana z żydowskim świętem Paschy. Najwcześniej Wielkanoc może przypadać 22 marca. Ostatni raz miało to miejsce w 1818 r., a po raz kolejny zdarzy się w 2285 r. Najpóźniej Wielkanoc może być obchodzona 25 kwietnia. Ostatnio wydarzyło się to w 1943 r., a po raz kolejny będzie miało miejsce w 2038 r.

 

Po wykładzie uczestnicy podzielili się wspomnieniami o zwyczajach panujących w ich rodzinach tj. przynoszenie prezentów przez Zajączka w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę czy wyścigami gospodarzy po rezurekcjach w niedzielę wielkanocną. (M.J.)

Wydarzenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast