Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Krzysztof Wielicki w Pleszewie

Krzysztof Wielicki w Pleszewie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego 19 lipca gościła Krzysztofa Wielickiego, wybitną postać polskiego i światowego himalaizmu. Piątego człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy.

 

Swoim zimowym wejściem na Mount Everest w 1980 r. otworzył w alpinizmie nowy etap – himalaizm zimowy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak “wbiegł” solo w ciągu jednego dnia. Brał udział w kilku wyprawach na K2, który ostatecznie zdobył latem 1996 r.

 

Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club. W 2001 roku to blisko stuletnie stowarzyszenie nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżową Lowell Thomas Award.

 

Himalaista zdradził zebranym, skąd pojawiło się u niego zainteresowanie wspinaczką, opowiadał o przygotowaniach do swoich wypraw, o zmaganiach z siłami przyrody i swoimi słabościami. Opowieści wzbogacała prezentacja unikalnych zdjęć oraz wspomnienia o legendach polskiego himalaizmu.
Krzysztof Wielicki chętnie odpowiadał na pytania publiczności.

 

Zgromadzeni chcieli dowiedzieć się m.in.: z którymi himalaistami mu się najlepiej współpracowało podczas wspinaczek, czy w wysokich górach można zauważyć zachodzące zmiany klimatyczne, jakie są jego najbliższe plany związek z górami.

 

Po spotkaniu była możliwość zakupu książki “Mój wybór”, zdobycie autografu i wspólnego zdjęcia.
Spotkanie odbyło się w ramach Bibliotecznego Saloniku Kulturalnego. (M.J.)

Wydarzenie zostało zorganizowane przez BPMiG w Pleszewie w ramach pełnienia zadań Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Pleszewskiego

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast