Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Narodowe Czytanie w Pleszewie

Narodowe Czytanie w Pleszewie

5 września po raz siódmy Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, mającej na celu promowanie arcydzieł polskiej literatury. Lekturą tegorocznej odsłony była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

 

Gościem specjalnym wydarzenia był Krzysztof Tyniec, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. W latach 80 prowadził liczne programy dla dzieci, m.in.: „Fasola” czy „Tik-tak”, które przeszły do historii polskiej telewizji. Przez bardzo długi czas współpracował ze słynnym kabaretem Olgi Lipińskiej. Karierę filmową zaczął w roku 1984, debiutując w filmie „Dzień Czwarty”. Pod koniec lat 90 i na początku XXI wieku zagrał w kilku serialach, które przyniosły mu popularność: „Daleko od Noszy” i w „Bożej Podszewce”.

 

Zebrana publiczność miała okazje wysłuchać niezwykłej interpretacji Sceny III „Chata Wdowy – Wdowa i córki jej, Balladyna i Alina, wchodzą z sierpami” w wykonaniu naszego gościa.

 

W drugiej części spotkania aktor mówił o swojej pracy zawodowej i najważniejszych rolach teatralnych. Od ponad 20 lat gra w spektaklu „Kolacja dla głupca”. Opowiedział też wiele anegdot o swoich początkach w pracy w dubbingu.  Bardzo chętnie odpowiadał na pytania publiczności.

 

Uczestnicy Narodowego Czytania, którzy przybyli z własnym egzemplarzem “Balladyny” mogli ostemplować ją pamiątkową pieczęcią. Po spotkaniu, z zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa, był czas na autografy i zdjęcia.

 

Narodowe Czytanie zorganizowane zostało w ramach projektu “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu  “Partnerstwo dla książki”.

Projekt  “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”   dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat  ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych  w ramach programu  “Partnerstwo dla książki”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast