ul. Kolejowa 1

Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy

Dni i godziny otwarcia
Poniedziałek: 8.00 - 16.30
Wtorek: 8.00 - 16.30
Środa: 8.00-15.00
Czwartek: 8.00 - 16.30
Piątek: 8.00 - 16.30
Sobota: nieczynne
$ 100 Monthly

ul. Koźmińska 10, 63-330 Dobrzyca

bibliotekadobrzyca@op.pl

Kierownik: Ewa Balcer

O BIBLIOTECE

W skład Biblioteki wchodzą:

Biblioteka główna: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci (Kącik czytelniczy z 10 miejscami dla czytelników), Czytelnia (z 16 miejscami dla czytelników)

Filie mieszczą się w Sośnicy i w Koźmińcu.

W 2019 roku zarejestrowano 1.237 czytelników, którzy wypożyczyli 25.486 książek. Księgozbiór liczy 33.889 woluminy, a w 2019 roku powiększył się o 785 książki.

Gminna Biblioteka Publiczna wchodzi w skład Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy. Posiada 2 filie biblioteczne, w Koźmińcu i Sośnicy oraz 4 punkty  biblioteczne. Siedziba biblioteki zajmuje funkcjonalne, przestrzenne, pomieszczenia z wydzieloną wypożyczalnią dla dorosłych, czytelnią i oddziałem dziecięcym w którym znajduje się kącik zabaw dla maluchów.
Oprócz książek biblioteka zaopatruje swoich czytelników również w czasopisma. Od kilku lat prowadzi kartotekę regionalną i wycinków prasowych, w której znajdują się wydawnictwa zwarte oraz artykuły dotyczącej naszej gminy. Gromadzi również materiały do zbioru pn. Kronika Gminy.

Program Rozwoju Bibliotek umożliwił pozyskanie grantu na projekt Premier Stanisław Mikołajczyk-wielka postać małej ojczyzny, dzięki któremu oprócz konkursów wiedzy, plastycznego i fotograficznego, jego uczestnicy wzięli udział w wycieczce autokarowej, ognisku oraz spotkaniu z autorem książki o Stanisławie Mikołajczyku.

Na uwagę zasługuje współpraca z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, szkołami podstawowymi, przedszkolami, gimnazjum oraz w miarę potrzeb z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Gminy Dobrzyca.

Oprócz podstawowych zadań, czyli gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, biblioteka organizuje różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej. Konkursy czytelnicze, literackie i rysunkowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Biblioteka wraz z TMZD organizuje konkursy z cyklu Ziemia Dobrzycka, moja mała Ojczyzna, przeprowadza dekanalne konkursy wiedzy religijnej we współpracy z księżmi i katechetami. Tradycją są również konkursy Najaktywniejszy czytelnik roku oraz udział w Powiatowych Konkursach Czytanie Jest Sztuką.

Biblioteka włącza się aktywnie w różnego rodzaju ogólnopolskie akcje , np. Cała Polska Czyta Dzieciom, Narodowe Czytanie, Czytam Sobie. Jest miejscem biesiad literackich np. Legendy Ziemi Pleszewskiej oraz spotkań autorskich. W ostatnich latach gościła m. in. Emilię Waśniowską, Krzysztofa Petka, Grzegorza Kasdepkę, Martę Fox, Beatę Ostrowicką, Wiolettę Piasecką, Ewę Chotomską, Marcina Pałasza, Wiesława Drabika, Małgorzatę Karolinę Piekarską, Zofię Beszczyńską, Elżbietę Krygowską-Butlewską, Agnieszkę Frączek, Romana Pankiewicza i innych.

Biblioteka często przyjmuje u siebie wycieczki dzieci przedszkolnych, szkolnych, młodzieży gimnazjalnej. Jest miejscem, w którym odbywają się spektakle teatralne, zabawy walentynkowe, przeglądy nowości, lekcje biblioteczne, wystawy np. Galeria Jednego Obrazu.

Dobrzycka biblioteka jest w trakcie komputeryzacji swoich zbiorów.