Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację 3 projektów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację 3 projektów

Dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację 3 projektów

3 projekty o wartości prawie 70 tys. złotych będzie realizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania biblioteki powiatowej na które pozyskała środki finansowe  z programów dotacyjnych „Partnerstwo dla książki” i „Promocja czytelnictwa” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Biblioteczna Akademia Rozmaitości” – to  piąta już  edycja projektu, którego celem jest  zaprezentowanie biblioteki jako miejsca otwartego na różnorodne działania.

W ramach 6  Akademii: Literackiej, Podróżniczej, Pięknego Słowa, Dziennikarskiej, Reporterskiej i Detektywistycznej  odbędą się spotkania z interesującymi osobami z świata kultury i mediów: m.in. z pisarką poczytnych kryminałów – Katarzyną Bondą, pisarką Tanyą Valko,  reporterami – Iloną Wiśniewską i Cezarym Łazarewiczem, dziennikarzami – Romanem Czejarkiem i Jakubem Poradą, aktorami – Wojciechem Wysockim i Krzysztofem Tyńcem.

„Biblioteczna Akademia Rozmaitości” – to również bardzo bogata oferta dla młodych czytelników pleszewskiej książnicy. Dzieci zaproszone zostaną do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim z Panem Poetą, detektywistycznym wieczorze „Na tropie rabusia”, konkursie pięknego czytania. Dla młodzieży  zorganizowane zostaną m.in. warsztaty z blogowania czy pokój zagadek Sherlocka Holmesa.

Koszt całego projektu to 35.100 zł, z czego 21.000 stanowi otrzymana dotacja ministerialna.

 

„Biblioteczne podróże w czasie” to kolejny projekt, który wzbogaca ofertę biblioteki o różnorodne działania promujące czytelnictwo. Ideą przewodnią wszystkich wydarzeń w projekcie jest skierowanie zainteresowania, zwłaszcza dzieci i młodzieży, na tematy związane z historią – zarówno historią Polski jak i historia lokalną.

Czytelnicy zaproszeni zostaną m.in. na wykład Stanisława Małyszki oraz spotkanie autorskie z autorem retro-kryminałów Markiem Krajewskim. W ramach cyklu niekonwencjonalnych lekcji popularyzujących historię wśród dzieci zorganizowane zostaną: spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko, escape room „Tajemnice starego dworca”,  turniej historycznych gier planszowych czy multimedialne lekcje historii.

Dotacja z programu „Promocja czytelnictwa” wynosiła 7.300, natomiast całkowita wartość projektu to  12.200 zł.

 

Trzecim  projektem,  na który pleszewska biblioteka otrzymała dofinansowanie – to projekt szkoleniowy „Kreatywny bibliotekarz – kreatywna biblioteka”, skierowany do pracowników bibliotek z terenu powiatu pleszewskiego. Wezmą oni  udział w  6 szkoleniach obejmujących  zagadnienia związane z  rozwijaniem kompetencji osobistych i zawodowych, w tym przygotowywaniem oferty kulturalnej dla rodzin, właściwym doborem literatury do celów terapeutycznych oraz wykorzystywaniem nowych technologii w pracy bibliotekarza. Uzupełnieniem szkoleń będzie jednodniowa wizyta studyjna w 2 bibliotekach publicznych na terenie województwa wielkopolskiego.

Łączna wartość projektu wynosi 21.640 zł., z czego z programu  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskano dotację w wysokości 15.540 zł.

 

Projekty “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, “Biblioteczne podróże w czasie” i “Kreatywny bibliotekarz – kreatywna biblioteka”   dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat  ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych  w ramach programów  “Partnerstwo dla książki” i “Promocja czytelnictwa”.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast