Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

BIBLIOTEKA NIECZYNNA ALE BIBLIOTEKARZE NIE PRÓŻNUJĄ

 

W marcu pleszewska biblioteka otrzymała dofinansowanie na organizację cyklu szkoleń dla bibliotekarzy z programu Partnerstwo dla Książki z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Początkowo miały się one odbyć stacjonarnie w budynku pleszewskiej biblioteki, jednak z uwagi na ograniczenia wynikające z wprowadzenia stanu pandemii – pierwsze dwa szkolenia zorganizowano w formie webinariów.

 

W zajęciach prowadzonych online brali udział zarówno pracownicy pleszewskiej biblioteki jak i pracownicy bibliotek gminnych z całego powiatu.

 

Pierwsze szkolenie, prowadzone przez trenerkę – Paulinę Nędzi z firmy Good Books, zatytułowane „Biblioterapia. Od złości do radości. Wszystkie emocje w życiu dziecka”, dotyczyło wykorzystania tekstów literackich  w celach terapeutycznych.

W pleszewskich bibliotekach od lat prowadzone są zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii tj. lekcje biblioteczne, spotkania z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej. Wyróżnikiem pleszewskiej książnicy jest fakt –  że jako jedna z nielicznych w Wielkopolsce – prowadzi filię biblioteczną  w szpitalu.

Webinar poszerzył wiedzę bibliotekarzy na temat znaczenia tekstu literackiego, który może mieć wpływ na życie emocjonalne dziecka.

 

Drugie szkolenie, prowadzone przez marketingowca  – Krzysztofa Biganowskiego  – dotyczyło obsługi programu graficznego Canva. Dzięki temu darmowemu narzędziu można tworzyć ciekawe grafiki wykorzystywane przez bibliotekarzy na stronach internetowych, w mediach społecznościowych  czy do przygotowania materiałów promocyjnych tj. plakaty, ulotki, prezentacje, infografiki.

Podczas warsztatów uczestnicy tworzyli własne projekty, których celem głównym celem było  przyciągnięcie  uwagi odbiorcy odpowiednio dobranym obrazem i tekstem.

 

Z uwagi na trwające ograniczenia w zakresie działalności bibliotek –  również najbliższe  szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych odbędą się przy wykorzystaniu elektronicznych  platform szkoleniowych.

 

https://goodbooks.pl/szkolenia/canva-dla-bibliotekarzy-w-pleszewie-przyjazne-narzedzie/

Projekt  “Kreatywny bibliotekarz – kreatywna biblioteka”   dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat  ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych  w ramach programu  “Partnerstwo dla książki”.

“Szkolenie zostało zrealizowane przez Good Books – innowacje w kulturze i edukacji

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast