Dyskusja o książce „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”
Dyskusyjny Klub Książki w Pleszewie po przerwie wakacyjnej rozpoczął swoje spotkania omówieniem książki Ilony Wiśniewskiej pt. „Lud. Z grenlandzkiej wyspy.”
Ilona Wiśniewska – reporterka i fotografka, autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” oraz „Hen. Na północy Norwegii”, w sposób ciekawy i intrygujący zajęła się tym razem w wyżej wymienionej książce mieszkańcami i problemami Grenlandii.
U północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii leży skalista wysepka o powierzchni 12 kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. Znajduje się tam najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała przez trzy miesiące jako wolontariuszka.
Ożywioną wymianę zdań i dyskusję wywołał problem ekspansji Danii i chęć wywarcia jak największego wypływu na mieszkańców Grenlandii, próba oderwania ich od swojej kultury i tradycji. Grenlandczycy to jednocześnie naród, który jest bardzo dumny ze swego pochodzenia i który, potrafi śmiać się z siebie i innych.
Bardzo istotne jest osadzenie mieszkańców Grenlandii w przyrodzie i umiejętność korzystania z jej zasobów tylko w stopniu niezbędnym do utrzymania się i dzielenia się z innymi zasobami jedzenia. Jednocześnie istnieje ogromny problem śmieci, wydawałoby się w jednym z najczystszych regionów świata.
Jest to książka złożona, która mówi o wielu problemach w wymiarze kraju czyli Grenlandii, jak również w wymiarze indywidualnie poznanych ludzi, ich historii i losów dzieci z domu dziecka.
Klubowicze polecają książkę wszystkim czytelnikom, którzy chcą poznać jeden z najdalej wysuniętych na północ krajów i ich mieszkańców.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na spotkanie do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie, 24 października o godz.16.00. Przedmiotem dyskusji będzie książka Evžena Bočka pt. „Ostatnia arystokratka”. (H.N.)
