Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Spotkanie członków Dyskusyjny Klub Książki w lutym

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Spotkanie członków Dyskusyjny Klub Książki w lutym

Spotkanie członków Dyskusyjny Klub Książki w lutym

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej w Pleszewie w lutym 2019 roku poświęcone było książce Marka Szymaniaka pt. „Urobieni: reportaże o pracy”.

Tekst oraz zagadnienia omawianej książki wywołały duże poruszenie wśród klubowiczów. W zasadzie najlepiej oddają tematykę tej pozycji cytaty:

„Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach”.

„W Polsce co dziewiąty zatrudniony należy do grupy “biednych pracujących”. To ponad półtora miliona osób, które mimo że często pracują więcej niż osiem kodeksowych godzin, zarabiają zbyt mało, aby zaspokoić inne niż podstawowe potrzeby. Praca zajmuje im zbyt dużo czasu, aby podnieść kwalifikacje i dostać podwyżkę. W ten sposób wegetuje 10,8 procent polskich pracowników. Dla porównania w Czechach odsetek ten wynosi 3,8 procent, w Finlandii 3,1 procent”.

„Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych [bibliotekarze] – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: „jesteśmy tylko trybikami””.

„Jeśli firmy nie stać na dobre pensje, to nikt nie powinien ich mieć, także zarząd. Obcinanie szeregowemu pracownikowi 200 złotych i jednocześnie wypłacanie kilkusettysięcznych premii dla zarządu jest patologią, która w Polsce musie się skończyć”.

„Obiecywali nam wolny rynek, równe szanse. Niewidzialna ręka wszystko wyreguluje. A potem wyszło, że ta niewidzialna ręka to pacynka sterowana przez tych, co mają pieniądz – dodaje”.

„Zbiór reportaży „Urobieni” ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków”.

Nic dodać i nic ująć, tę książkę należy przeczytać. Członkowie DKK w Pleszewie polecają ją z pewnością. (H.N.)

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast