Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Dyskusja o książce “Pani Stefa” w DKK

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Dyskusja o książce “Pani Stefa” w DKK

Dyskusja o książce “Pani Stefa” w DKK

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w 2018 roku poświęcone było książce Magdaleny Kicińskiej pt. „Pani Stefa”.

Magdalena Kicińska – reporterka, współpracowniczka „Dużego Formatu”, publikuje również w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Przekroju”, „Elle”, oraz „Voyage”.

Autorka książki w niezwykle interesujący sposób przybliżyła postać Stefanii Wilczyńskiej – współpracowniczki Janusza Korczaka i wychowawczyni warszawskiego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej.

Reporterka wydobyła z cienia doktora Korczaka niesamowitą osobę, dzięki której Dom Sierot funkcjonował w bardzo dobrych warunkach i bez której codzienne życie nie byłoby tak dobrze zorganizowane.

Stefania Wilczyńska była: „praktyczna, rzeczowa, zorganizowana, wprowadzała codzienny ład i rygor. Była o wiele bardziej surowa niż Doktor, bardziej od niego porywcza. Wymagała, komenderowała, widziała najmniejsze niedopatrzenia i karciła je [dzieci] nieubłaganie. Zawsze jednak znajdowała czas, by przytulić, wytrzeć łzy, wysłuchać skarg. Pełniła w tej społeczności rolę matki, niezastąpionej, choć często przez kontrolującą wszechobecność uciążliwej. On był ojcem. Uwielbianym, bo mniej dostępnym”. To opowieść Olczak-Ronikier.

Nieco inaczej opisuje ją Kicińska, która przytacza odpowiedź z anonimowej ankiety wykonanej przez Adę Poznańską-Hagari w latach 80.: „Korczak był jak matka, ojcem była Stefa”.

Dyskusję wśród klubowiczów wywołała historia Polski związana z tamtym okresem czasu, jak również, bardzo nowatorskie metody wychowawcze stosowane przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską.

Książka jest na pewno warta przeczytania i bardzo interesująca ze względu na nie znane fakty z naszych dziejów.

Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na kolejne spotkanie, 31 stycznia o godz. 1600 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.  Przedmiotem dyskusji będzie książka pt. „Świat musi mieć sens. Przerwana rozmowa arcybiskupa Józefa Życińskiego i Aleksandry Klich”. (H.N)

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast