Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Czerwcowe spotkanie klubowiczów DKK

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Czerwcowe spotkanie klubowiczów DKK

Czerwcowe spotkanie klubowiczów DKK

Dyskusyjny Klub Książki w Pleszewie na ostatnim przed wakacjami spotkaniu omówił książkę Grażyny Plebanek Pani Furia.

 

Grażyna Plebanek autorka min. takich książek jak Dziewczyny z Portofino, Nielegalne związki czy Bokserka mieszka od 2005 roku w Brukseli. Jej książka Pani Furia jest ściśle związana z Belgią i ze środowiskiem imigrantów.
Członkowie klubu w Pleszewie w burzliwej rozmowie wyrazili swoje zdanie na temat tolerancji i kolonializmu. Autorka opowiada o rodzinie imigrantów z Konga, która na różne sposoby próbuje oswoić swoje wyobcowanie w europejskim kraju.

Główna bohaterka Alia dostała imię na cześć słynnego boksera Muhammada Alego, wraz z tym imieniem jej ojciec Eddy – opowiadacz z Kinszasy zaszczepił jej miłość do boksu i opowieści snutych zgodnie z tradycją afrykańską, przekazywanych ustnie. Jest silną kobietą, ale jednocześnie bardzo wrażliwą i trudno jej się odnaleźć w świecie, w którym pomimo szumnych haseł wciąż panują rasizm i negatywne nastawienie do imigrantów. Jej matka – Mrówka nie wspiera swojej córki w żadnym stopniu, samej siebie również nie akceptuje, ciągle próbuje wybielić swoją skórę i po wyjeździe męża do Konga załamuje się. Alia w dorosłym życiu zostanie policjantką, ale przyjdzie jej za to zapłacić wysoką cenę.

 

Członkowie DKK polecają książkę, większość z nich bardzo pozytywnie oceniła powieść Grażyny Plebanek, jej spojrzenie na współczesną sytuację w Europie i ciemne strony z historii belgijskiego kolonializmu w Kongu.
Wszystkich miłośników dobrej książki zapraszamy na kolejne spotkanie, ale już po wakacjach, 27 września o godz. 16.00 do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Przedmiotem dyskusji będzie książka Marcina Kołodziejczyka pt. “Bardzo martwy sezon”. (H.N.)

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast