ul. Kolejowa 1

Klub „Lokalni Pstrykacze PPL”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Klub „Lokalni Pstrykacze PPL”

KLUB LOKALNI PSTRYKACZE PPL

Klub „Lokalni Pstrykacze PPL” to działająca przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącej zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego od lutego 2019 roku grupa osób, których pasją jest fotografia.

Tworzą ją pełni zapału amatorzy o różnym stopniu zaawansowania i zaangażowania. Głównym celem działalności jest popularyzacja fotografii i promocja Ziemi Pleszewskiej.

Trzon grupy stanowią: Roman Kazimierz Urbaniak, Przemysław Glinkowski, Agnieszka Piasecka, Szymon Furmankiewicz, Edyta Brania, Andrzej Waruszewski, Marcin Czerwiński, Mateusz Wróblewski, Krzysztof Jędrasiak, Michał Szymoniak, Maks Sadowski, Waldemar Gościniak, Anna Ciesiółka, Ilona Gabryszak-Spalona.

W tym krótkim czasie działalności grupy udało się:

–  współtworzyć trzy kalendarze na rok 2020 (Kalendarze wydane przez OSP Dobrzyca, Starostwo Powiatowe, tygodnik  „Ziemia Pleszewska”)

– sześć wystaw w tym dwie indywidulne:

1. Luty 2019 – „Powieść sentymentalna po powiecie pleszewskim” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w   Pleszewie
  2. Lipiec 2019 – „Przyroda Ziemi Pleszewskiej” w Muzeum Regionalnym w Pleszewie
  3. Wrzesień 2019 – „Summer Street”, czyli Polska i Świat w obiektywach Lokalnych Pstrykaczy PPL” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w   Pleszewie
  4. Listopad 2020 – Foto Pasja “Zawsze z aparatem” – Romana Kazimierza Urbaniaka w Starostwie Powiatowym w Pleszewie
  5. Luty 2020 – „Miłość do fotografii” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy  w   Pleszewie
  6. Kwiecień 2020 – IX wirtualna wystawa w cyklu „mam pasję” – Przemysława Glinkowskiego w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzycy

– wyróżnienia w konkursie „Pleszew w kwarantannie” organizowany przez Dom Kultury w Pleszewie

zdobyli: Szymon Furmankiewicz i Przemysław Glinkowski

Klub współpracuje z wieloma instytucjami na terenie naszego  miasta, gminy i powiatu: Urzędem Miasta i Gminy w Pleszewie, , Domem Kultury w Pleszewie, Muzeum Regionalnym w Pleszewie, Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrzycy, Gazetą Pleszewską, Drużyną Tradycji 70 Pułku Piechoty, Starostwem Powiatowym w Pleszewie, Scholą Lenartowicką&Sound of Heaven, Muzyczną Strefą Kultury, Agencją Artystyczną BJ Entertainment, Gołuchowskim Centrum Kultury „Zamek” i wieloma innymi instytucjami.

Organizują  też warsztaty fotograficzne, spotkania i kursy zarówno dla klubowiczów, jak i dla mieszkańców.

– „Słówko o reportażu w fotografii” z Magdaleną Sobczak (fotografem, absolwentką Wielkopolskiej Szkoły Fotografii w Poznaniu)

– Warsztaty fotograficzne z Pawłem Kosickim  (fotografem niezależnym, członkiem ZPAF)

– cykliczne „Warsztaty Foto” prowadzone przez klubowiczów dla dzieci w wieku 8-15 lat

– kurs fotograficzny on-line na platformie „Kursy123”

– spotkania z osobami potrzebującymi pomocy fotograficznej po wcześniejszym umówieniu się z klubem

Najlepszą rekomendacją ich działalności jest nominowanie do zaszczytnego tytułu “Pleszewianin Roku 2019”. (I.G.-S.)