Fotografia przedstawia sprzęty z okresu PRL

Wyjątkowa wystawa „Podróż do PRL-u”

Dużą popularnością cieszyła się wystawa „Podróż do PRL-u”, gdzie w czytelni prezentowane były przedmioty pochodzące z tego okresu.

29 lipca odbyło się oficjalne otwarcie niezwykłej wystawy „Podróż do PRL-u”, podczas trwania której można było oglądać przedmioty pochodzące z tego okresu.

Wśród eksponatów znalazły się rowery, wózki, walizki, butelki po napojach, opakowania po produktach spożywczych, radia,  telefony, suszarki , żelazka i  wiele innych. Wszyscy goście mieli niepowtarzalną okazję spędzić czas w zaaranżowanym w przestrzeni bibliotecznej pokoju rodem z lat siedemdziesiątych. Wygodne krzesła ustawione przy ławie (na której stanęły szklanki w metalowych koszyczkach, kryształowa cukiernica, samowar oraz goździki w wazonie z kolorowego szkła) zachęcały do odpoczynku i lektury PRL-owskiej prasy.

Niepowtarzalny klimat tworzyły dwa istotne elementy: subtelne światło starych lamp oraz muzyka odtwarzana z płyt winylowych na adapterze Bambino.

Wystawie towarzyszyła również ekspozycja prac plastycznych – wykonanych techniką łączącą ołówek i kredę – ukazujących kultowych dla czasów PRL-u aktorów i wykonawców. Autorem prac i właścicielem eksponatów był pan Adam Kuchta – największy w regionie miłośnik tamtych czasów.

Wydarzenie zainicjowała ciesząca się dużym zainteresowaniem prelekcja pleszewskiego historyka – Janusza Waliszewskiego, który opowiedział naszym gościom o absurdach PRL-u. Wystawę odwiedziło 550 osób, a tym, którzy nie zdążyli jej obejrzeć, polecamy naszą fotorelację. Wydarzenie – zorganizowane w ramach cyklu „Biblioteczny Wehikuł Czasu” – stanowiło okazję do wspomnień przywoływanych przez starsze pokolenie czytelników oraz było żywą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia. (A.M.)