Na zdjęciu uczestniczka z Tanyą Valko

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

Gościem specjalnym inauguracyjnego spotkania Klubu Biblioteczne Gadu-Gadu była Tanya Valko.

W wietrzny czwartkowy wieczór, 21 października, w pleszewskiej bibliotece było klimatycznie i orientalnie. Wszystko za sprawą spotkania autorskiego z Tanyą Valko – pisarką, arabistką i tłumaczką, której Arabską Sagę pokochało wiele czytelniczek.  Rolę moderatora pełnił arabista, tłumacz, dyplomata i wieloletni konsul RP, a prywatnie mąż pisarki – Igor Kaczmarczyk.

W czasie spotkania autorka zdradziła między innymi, jak w jej życiu pojawiła się kultura arabska. Z uśmiechem przyznała, że już w młodości uwielbiała czytać „Baśnie 1000 i jednej nocy”, a w domu nazywano ją nawet małą Szeherezadą.

Później, przez ponad 25 lat wraz z rodziną mieszkała w krajach muzułmańskich – najdłużej w Libii, ale także w Arabii Saudyjskiej i Indonezji. Dzięki temu odkryła tę odległą kulturę i poznała ludzi, którzy stali się inspiracją dla jej twórczości. W jej książkach nie brakuje bowiem wątków, dla których scenariusz napisało życie.

Tanya Valko mówiła w bibliotece sporo o sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich, podkreślając fakt, jak bardzo jest zróżnicowana w zależności od kraju. Opowiadała także, co fascynuje ją w arabskim świecie i dlaczego pisze swoje książki pod pseudonimem. Ku zadowoleniu fanek zdradziła również, na losach których bohaterów sagi skupia się w swojej najnowszej książce. Premierę „Arabskiej kochanki” zaplanowano już na listopad.

Wszystkich, którzy mają ochotę wybrać się w czytelniczą podróż z Tanyą Valko, zapraszamy do pleszewskiej biblioteki. Na regałach w wypożyczalni dla dorosłych nie brakuje powieści autorki.

Projekt “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

 

Logotypu Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury oraz Programu Rozwoju Czytelnictwa