Na zdjęciu uczestnicy szkolenia

Szkolenie dotyczące dostępności w pleszewskiej bibliotece

Uczestnicy kolejnego szkolenia organizowanego w ramach projektu "Stacja Biblioteka - tu jesteś u siebie" rozmawiali o szeroko rozumianej dostępności w instytucjach kultury.

15 października 2021 r. bibliotekarze i pracownicy instytucji kultury, współpracujący z biblioteką wzięli udział w szkoleniu „Dostępna instytucja kultury – czyli jaka ? Organizacja projektów edukacyjno-animacyjnych  uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami”. Zajęcia poprowadził socjolog i badacz społeczny, animator kultury i edukator – dr Bartłomiej Lis.

Ba zdjęciu dr Bartłomiej Lis

Mówił o obszarach dostępności, o tym jak ważna jest wrażliwość wszystkich pracowników instytucji kultury na potrzeby osób z niepełnosprawnością, a także o potrzebie nawiązania szerokiej współpracy ze środowiskiem osób ze szczególnymi potrzebami.

Ważnym elementem szkolenia było zwrócenie uwagi na projektowanie wydarzeń integrujących lokalną społeczność, gdzie oferta przygotowywana jest z  osobami z niepełnosprawnością, czyli nie tylko przygotowywanie oferty „dla” ale „z”  uczestnikami wydarzeń.

Jednym z inicjatyw,  jakie już pleszewska biblioteka podjęła  w  ramach działań związanych z dostępnością jest nagranie i udostępnienie filmów w Polskim Języku Migowym o działalności biblioteki oraz projekcie „Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!” realizowanym w ramach programu BLISKO.

Projekt “Stacja Biblioteka – tu jesteś u siebie!”, dofinansowano ze środków  Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

 

Logotypu Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury oraz Programu Rozwoju Czytelnictwa