Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Zachęcamy, aby będąc w domowym zaciszu udać się do biblioteki… Tak. Do biblioteki cyfrowej, ale wyjątkowej dla Pleszewian.

 

Zachęcamy do odwiedzenia Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, w której zbiorach znajduje się bardzo wiele cennych materiałów źródłowych związanych z lokalną historią.

 

Wśród unikalnych zasobów  znajduje się wyodrębniona kolekcja „Materiały źródłowe do dziejów Pleszewa”.  Są to materiały archiwalne miasta Pleszewa z okresu staropolskiego, których oryginały znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu, a które dzięki projektowi realizowanemu przez  pleszewską bibliotekę zostały zdigitalizowane.

Archiwalia te są  bardzo cennym źródłem historycznym do dziejów naszego miasta. Na format cyfrowy przeniesione zostały Akta miasta Pleszew z lat 1428-1805, Cechy miasta Pleszew z lat 1630-1945 a także akta Wydziału Powiatowego w Pleszewie z XIX i początku XX wieku. Łącznie digitalizacji poddanych zostało ponad 88 tysięcy stron/kart.

 

Ale w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej znajdą Państwo także m.in. przedwojenne wydania Gazety Pleszewskiej, mapę topograficzną Pleszewa i okolic z 1933 roku czy pocztówkę z 1917 roku.

 

Zachęcamy do samodzielnego odkrywania regionalnych zasobów  tej wyjątkowej dla Pleszewian biblioteki cyfrowej.

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast