Pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego

ul. Kolejowa 1

63-300 Pleszew

+48 62 74 28 358

+48 62 74 28 358

Główny email:

biblioteka@pleszew.pl

Styczniowe spotkanie klubowiczów DKK

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Styczniowe spotkanie klubowiczów DKK

Styczniowe spotkanie klubowiczów DKK

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęli rok 2018 spotkaniem, podczas którego omówili niezwykle interesującą książkę Anny Kamińskiej pt. „Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.

 

Wanda Rutkiewicz to absolutna legenda światowego himalaizmu. Polka jako pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, a szczyt K2 zdobyła jako pierwsza kobieta na całym świecie. W maju 2017 roku minęła 25. rocznica jej śmierci. Zaginęła w 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę.

 

Wanda Rutkiewicz to osoba, która wyprzedzała swoje czasy i nie mieściła się w żadnych schematach.

Anna Kamińska w sposób niezwykle wnikliwy i dokładny zebrała materiały dotyczące wybitnej postaci himalaistki i niezwykle utalentowanej kobiety. Z dokumentów, fotografii i wspomnień najbliższych, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę, stworzyła coś więcej niż biografię – wspaniałą, pasjonującą i niezwykle wciągającą opowieść o nieprzeciętnym człowieku i pasji, która stała się sensem życia.

 

Klubowicze byli zachwyceni książką, dyskusję natomiast wywołała sama chęć zdobywania i dążenia do celu za wszelką cenę, ryzykowania swojego życia i życia innych do osiągnięcia i zdobycia szczytu.

Warto przytoczyć słowa Wandy Rutkiewicz, które w pewnym sensie tłumaczą to dążenie do celu za wszelką cenę: „Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć”.

 

Wanda Rutkiewicz czuła się w górach szczęśliwa i wolna, a książkę Anny Kamińskiej członkowie DKK polecają każdemu czytelnikowi, niezależnie od wieku i zainteresowań.   

Show Buttons
Hide Buttons
Wielkość czcionki
Kontrast