Wykład dra Szymańskiego o Powstaniu Wielkopolskim

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Wykład dra Szymańskiego o Powstaniu Wielkopolskim

Wykład dra Szymańskiego o Powstaniu Wielkopolskim

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego zainaugurowała kolejny sezon spotkań w Bibliotecznym Saloniku Kulturalnym.

Pierwsze spotkanie odbyło się 24 stycznia, a wykład historyczny pt. „ Józef Piłsudski wobec Powstania Wielkopolskiego” wygłosił dr Andrzej Szymański.

Wprowadzeniem do tematu było przypomnienie wcześniejszych powstań narodowych: powstania kościuszkowskiego, powstania listopadowego oraz powstania styczniowego.

W dalszej części wykładu prelegent dokonał szczegółowego przedstawienia działań związanych ze zrywem narodowowyzwoleńczym, zobrazował chronologicznie poszczególne zmagania powstańców,  scharakteryzował ich sylwetki oraz udział mieszkańców poszczególnych miejscowości w walkach powstańczych.

Wykład został wzbogacony bardzo ciekawą prezentacją, przybliżającą obiekty związane z powstaniem oraz postacie powstańców wielkopolskich.

Prelekcję dra Andrzeja Szymańskiego z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zakończyła prezentacja  projektu pomnika Powstańców Wielkopolskich, który ma stanąć w naszym mieście.