Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

W piątek 21 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską.

Magdalena Grzebałkowska ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Jest laureatką licznych nagród m.in. Grand Press 2009 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne, Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014 za książkę „Beksińscy. Portret podwójny” oraz nominacji do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014, Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2015 za książkę „Beksińscy. Portret podwójny”, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za książkę „1945. Wojna i pokój” oraz Nagrody „Nike” Czytelników 2016 za książkę „1945. Wojna i pokój”.

Podczas spotkania rozmawiano o dwóch książkach biograficznych autorstwa Grzebałkowskiej – o rodzinie Beksińskich i poświęconej księdzu Janowi Twardowskiemu. Autorka odpowiadała m.in. o historii powstania biografii, zbieraniu materiałów do książek, w tym o spotkaniach i licznych rozmowach. W trakcie przygotowywania książki o ks. Twardowskim przeprowadziła ich około 60, a w przypadku Beksińskich – ponad 80. Odpowiedziała też na pytania dotyczące warsztatu reportażysty, stylu swojej pracy i odpowiedzialności za losy bohaterów.

Na zakończenie Autorka podpisywała swoje książki i rozmawiała z czytelnikami. Spotkanie moderowała Zuzanna Musielak-Rybak – redaktor naczelna „Gazety Pleszewskiej”. Czytelnicy byli pod wrażeniem autorki i jej książek.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu „Biblioteka przewodnikiem po historii” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.