Rajd rowerowy „Biało-czerwony rajd śladami J. Piłsudskiego”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Rajd rowerowy „Biało-czerwony rajd śladami J. Piłsudskiego”

Rajd rowerowy „Biało-czerwony rajd śladami J. Piłsudskiego”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie pełniąca zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego już po raz kolejny zorganizowała rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz.

Rajd odbył się 20 maja 2017 r. pod hasłem „Biało-czerwony rajd śladami J. Piłsudskiego”. Tegoroczna trasa rajdu rozpoczynała się tradycyjnie przy bibliotece, przebiegała przez Taczanów Drugi, Karmin, Czarnuszkę, a kończyła się w Kowalewie przy Zespole Szkół Publicznych.

Podczas postojów w Taczanowie i Czarnuszce o lokalnej historii i jej związkach z Józefem Piłsudskim opowiedział pilot wycieczek i prezes zarządu pleszewskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Marcin Czerwiński.

Wśród atrakcji czekających na uczestników znalazły się m.in. Quiz turystyczno-historyczny, liczne konkursy literackie, pokaz ratownictwa medycznego, konkursy zręcznościowe oraz losowanie nagród i poczęstunek. Część artystyczną zapewnili uczniowie szkoły z Kowalewa, którzy zaprezentowali przedstawienie o dbaniu
o Matkę Naturę.

Na zakończenie uczestnicy zatrzymali się przy tablicy pamiątkowej Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kowalewie. Wyprawa rowerowa czytelników była elementem obchodów, ustanowionego przez Sejm RP, Roku Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu „Biblioteka przewodnikiem po historii” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.