Noc detektywów z Dariuszem Rekoszem

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Noc detektywów z Dariuszem Rekoszem

Noc detektywów z Dariuszem Rekoszem

Po raz piąty Oddział Dziecięcy naszej biblioteki zorganizował nocną imprezę dla młodych czytelników. Tym razem była to „Noc detektywów”, którą poprowadził znany pisarz, prozaik, autor cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, Dariusz Rekosz .

Impreza rozpoczęła się o godz. 18.00 podziałem uczestników na dwie grupy, które miały rywalizować ze sobą podczas detektywistycznych zagadek, po czym każdy uczestnik wylosował pseudonim, którym posługiwał się zamiast swojego imienia.

Pierwszym, niełatwym zadaniem było ułożenie krzyżówki dla drużyny przeciwnika, następnie rozpoczęły się warsztaty detektywistyczne, w trakcie których pan Rekosz przedstawił uczestnikom podstawowe sposoby szyfrowania – każdy mógł spróbować zaszyfrować lub odszyfrować kilka wyrazów.

Kolejne zadania polegały na utworzeniu portretu pamięciowego postaci na podstawie przeczytanego fragmentu książki, historii kryminalnych poprzez uzupełnienie wymyślonymi dialogami fragmentu komiksu z pustymi dymkami, rozpoznaniu tytułów bajek na podstawie fragmentów ilustracji. Wiele radości sprawiła konkurencja polegająca na ułożeniu się każdej grupy, w jak najkrótszym czasie na kształt litery pokazywanej na ekranie.

Młodzi detektywi mogli się też wykazać talentem plastycznym, tworząc portret pamięciowy Gapiszona i Zuzi.
Najtrudniejszym zadaniem, jakie zostało postawione przed uczestnikami, było rozwiązanie „Wielkiej zagadki”. Należało z podanych inicjałów i nazwisk ułożyć nazwy europejskich stolic, sprawnie posłużyć się mapą, rozwiązać krzyżówkę, ułożyć jak najwięcej wyrazów z zaczerpniętego z książki słowa. Najlepsi w tej trudnej konkurencji otrzymali nagrody – książki Dariusza Rekosza.

Na zakończenie uczestnicy „Nocy Detektywów” otrzymali „Licencję detektywa” z autografem prowadzącego.

„Noc detektywów” zrealizowana została w ramach Budżetu Obywatelskiego „Bezpieczeństwo na celowniku”.