Narodowe Czytanie 2017 z Tomaszem Bednarkiem

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Narodowe Czytanie 2017 z Tomaszem Bednarkiem

Narodowe Czytanie 2017 z Tomaszem Bednarkiem

Po raz kolejny pleszewska biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczna lektura zwyciężyła podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Dla zebranej publiczności dramat interpretował Tomasz Bednarek, aktor pochodzący z Pleszewa, znany m.in. z serialu „Klan”. Dwie finałowe sceny odczytał wspólnie z Miłoszem Majchrzakiem, studentem szkoły teatralnej. Uczestnicy Narodowego Czytania, którzy przybyli do biblioteki z własnym egzemplarzem „Wesela” mogli ostemplować je pamiątkową pieczęcią.

W drugiej części spotkania Tomasz Bednarek, opowiedział o swoim początkach w zawodzie aktora. Już jako uczeń Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie wspólnie z kolegami założył teatr amatorski. W trzeciej klasie liceum podjął decyzje o przystąpieniu do egzaminów do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Debiutował w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni. Od 1997 roku występuje w serialu „Klan”. Na swoim koncie ma też inne role telewizyjne, m.in. w serialach: „Dom”, „Radio Romans”, „Sława i chwała”, „Na Wspólnej”, jak i filmowe: „Łowcy skór”, „Spona”, „Serce gór”.

Wielką pasją Tomasza Bednarka jest dubbing. Swoim głosem stworzył m.in. takie postacie jak Ciastek („Shrek”), Elmo („Świat Elmo”), Mort („Madagaskar”, „Pingwiny z Madagaskaru”), czy Tabaluga („Tabaluga”). Od grudnia 2013 tworzy i prowadzi muzyczno-kulturalny program „Projekt Kultura” w Radiu Plus.

W czasie spotkania nie zabrakło pytań ze strony publiczności, która pytała aktora m.in. o jego początki z dubbingiem, kto jest jego zawodowym mentorem i jak wygląda praca na planie serialu „Klan”.
Po spotkaniu był czas na zdobycie autografu i wspólnego zdjęcia.