Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy

Dni i godziny otwarcia
Poniedziałek: 9.00 - 18.00
Wtorek: 9.00 - 18.00
Środa: nieczynna
Czwartek: 10.00 - 18.00
Piątek: 10.00 - 18.00
Sobota: 8.00 - 14.00
$ 100 Monthly

ul. Koźmińska 10, 63-330 Dobrzyca

gck.dobrzyca@op.pl

Kierownik: Ewa Gola

O BIBLIOTECE

W skład Biblioteki wchodzą:

Biblioteka główna: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci (Kącik czytelniczy z 10 miejscami dla czytelników), Czytelnia (z 16 miejscami dla czytelników)

Filie w Sośnicy i w Koźmińcu oraz 6 punktów bibliotecznych w: Galewie, Nowym Świecie, Trzebowej, Lutyni, Fabianowie i Karminie.

W 2015 roku zarejestrowano 1420 czytelników, którzy wypożyczyli 28.849 książek. Księgozbiór liczy 36.672 woluminy, a w 2015 roku powiększył się o 1.202 książki.

W ostatnim roku biblioteka zorganizowała interaktywne warsztaty literackie „Inscenizowana historia pisma i komunikacji”, konkursy czytelnicze, imprezę dla najmłodszych „Walentynkowo i literacko w bibliotece”.

2015 to także rok spotkań z pisarzami Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim oraz kolejna edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy pt. „Światynie Ziemi Dobrzyckiej”.

Pracownicy biblioteki przygotowali szereg warsztatów i zajęć dla użytkowników, w tym: zajęcia 60+ w Bibliotece, prezentacje nowości czy akcję „Pierwszoklasiści w bibliotece”

Gminna Biblioteka Publiczna wchodzi w skład Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy. Posiada 2 filie biblioteczne, w Koźmińcu i Sośnicy oraz 7 punktów bibliotecznych. Siedziba biblioteki zajmuje funkcjonalne, przestrzenne, pomieszczenia z wydzieloną wypożyczalnią dla dorosłych, czytelnią i oddziałem dziecięcym w którym znajduje się kącik zabaw dla maluchów.
Oprócz książek biblioteka zaopatruje swoich czytelników również w czasopisma. Od kilku lat prowadzi kartotekę regionalną i wycinków prasowych, w której znajdują się wydawnictwa zwarte oraz artykuły dotyczącej naszej gminy. Gromadzi również materiały do zbioru pn. Kronika Gminy.

Dobrzycka książnica oferuje swoim użytkownikom 3 stanowiska z bezpłatnym dostępem do Internetu, pozyskane z ogólnopolskiego programu. Natomiast filie biblioteczne po jednym komputerze pozyskanym z Programu Rozwoju Bibliotek. Dostęp do Internetu gwarantuje program Orange dla bibliotek, do którego od kilku lat przystępuje dobrzycka biblioteka.

Program Rozwoju Bibliotek umożliwił pozyskanie grantu na projekt Premier Stanisław Mikołajczyk-wielka postać małej ojczyzny, dzięki któremu oprócz konkursów wiedzy, plastycznego i fotograficznego, jego uczestnicy wzięli udział w wycieczce autokarowej, ognisku oraz spotkaniu z autorem książki o Stanisławie Mikołajczyku.

Czytelnikom starszym, chorym lub niepełnosprawnym biblioteka oferuje usługę „Książka na telefon”

Na uwagę zasługuje współpraca z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, szkołami podstawowymi, przedszkolami, gimnazjum oraz w miarę potrzeb z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Gminy Dobrzyca.

Oprócz podstawowych zadań, czyli gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, biblioteka organizuje różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej. Konkursy czytelnicze, literackie i rysunkowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Biblioteka wraz z TMZD organizuje konkursy z cyklu Ziemia Dobrzycka, moja mała Ojczyzna, przeprowadza dekanalne konkursy wiedzy religijnej we współpracy z księżmi i katechetami. Tradycją są również konkursy Najaktywniejszy czytelnik roku oraz udział w Powiatowych Konkursach Czytanie Jest Sztuką.

Biblioteka włącza się aktywnie w różnego rodzaju ogólnopolskie akcje , np. Cała Polska Czyta Dzieciom, Narodowe Czytanie, Czytam Sobie. Jest miejscem biesiad literackich np. Legendy Ziemi Pleszewskiej oraz spotkań autorskich. W ostatnich latach gościła m. in. Emilię Waśniowską, Krzysztofa Petka, Grzegorza Kasdepkę, Martę Fox, Beatę Ostrowicką, Wiolettę Piasecką, Ewę Chotomską, Marcina Pałasza, Wiesława Drabika, Małgorzatę Karolinę Piekarską, Zofię Beszczyńską, Elżbietę Krygowską-Butlewską, Agnieszkę Frączek, Romana Pankiewicza i innych.

Biblioteka często przyjmuje u siebie wycieczki dzieci przedszkolnych, szkolnych, młodzieży gimnazjalnej. Jest miejscem, w którym odbywają się spektakle teatralne, zabawy walentynkowe, przeglądy nowości, lekcje biblioteczne, wystawy np. Galeria Jednego Obrazu.

Dobrzycka biblioteka jest w trakcie komputeryzacji swoich zbiorów.