Dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie > Aktualności Biblioteki  > Dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ponad 30.000 tys. złotych pozyskała pleszewska biblioteka z dwóch programów dotacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt „Biblioteka przewodnikiem po historii” został wysoko oceniony w programie Promocja czytelnictwa, gdzie w tegorocznej edycji położono nacisk na szeroko pojętą edukację historyczną.

Od kwietnia do listopada zorganizowanych zostanie szereg ciekawych wydarzeń m.in. spotkania autorskie z Magdaleną Grzebałkowską i Sławomirem Koprem, internetowy konkurs wiedzy historycznej, opracowany zostanie quest oraz przeprowadzone zostaną warsztaty genealogiczne.
Dla najmłodszych przygotowane zostaną multimedialne lekcje historii, a w ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta dzieciom włączą się członkowie Drużyny Tradycji im. 70 Pułku Piechoty.

Drugim dofinansowanym przez MKiDN zadaniem jest „Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, który będzie realizowany od marca do października przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Pionier”. Projekt ten ma na celu zaprezentowanie biblioteki jako miejsca otwartego na różnorodne działania.

W ramach 6 Akademii: Teatralnej, Słowa, Literackiej, Zdrowia, Technologii i Podróżniczej zaproszonych zostanie wiele ciekawych osób m.in. znana psycholog, autorka poradników – Katarzyna Miller, podróżnik – Jaś Mela, pisarze dla dzieci i młodzieży – Marcin Pałasz i Ewa Nowak, autorka niezwykle poczytnych powieści – Małgorzata Gutowska-Adamczyk.

Najmłodsi czytelnicy wezmą m.in. udział w Nocy podróżników, spektaklu teatralnym, warsztatach czerpania papieru. Młodzież zostanie zaproszona do udziału w warsztatach z kodowania, zajęciach „Cyfrowa wyprawka” – dotyczących bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz warsztatach oratorskich. Dorośli czytelnicy będą mogli skorzystać z ciekawych wykładów dotyczących zdrowia, nowych technologii czy literatury.

Podsumowaniem projektu będzie kolejna edycja Święta Biblioteki – rodzinnego festynu czytelniczego, który w ubiegłym roku przyciągnął do biblioteki tłumy uczestników.